2017 Awards & Nominees

precircle

 

 

 

 

 

 

 

BEST ALBUM

Roadrash – band Thunder In Paradise WINNER! WHAMMY!
The Judys – The Very Best Of The Judys
The Getmines – The Getmines
Gnash Rambler the BAND – Gnash Rambler

BEST POP GROUP

BEST LOCAL POP
The Furniture WINNER! DOUBLE WHAMMY!
Cass King & The Next Right Thing
The Top Boost
Preston & Fletcher

BEST PUNK BAND

The Shit Talkers WINNER! DOUBLE WHAMMY!
Gnash Rambler the BAND
The Getmines
STRANGE BREED

BEST HIP HOP

Tyrow James WINNER! WHAMMY!
Merkules
EVIL EBENEZER
Dephiant

BEST AVANTE GARDE BAND

Bloody Betty WINNER! DOUBLE WHAMMY!
BOG
Crooked Mouth
Damien Kenny

BEST METAL BAND

Roadrash – band WINNER! WHAMMY!
Rebel Priest
Dark Originn
Neck of the Woods
WAR BOAR

BEST BLUEGRASS GROUP

Skeeter and The Deets WINNER! WHAMMY!
Devil In the Wood Shack
The Bottom Shelf Bourbon Trio
Still Spirits

BEST ROCK BAND

Rebel Priest WINNER! WHAMMY!
The Judys
Gold Stars Are For Suckers
The Getmines
Cass King & The Next Right Thing 

BEST ALTERNATIVE GROUP

The Furniture
The Judys WINNER! WHAMMY!
Cass King & The Next Right Thing
The Getmines
Hello Time Travel (Erica Mc)

BEST BURLESQUE GROUP

CATEGORY DISCONTINUED

BEST GUITARIST

Scott Fletcher WINNER! WHAMMY!
Matt Fiorito
Benny Kemp
John Woods

BEST DRUMMER

Thomas Sadek of Roadrash – band WINNER! WHAMMY!
Tony Lee
Rodney Riot
Nate Pole

BEST VOCALIST

Cass King WINNER! WHAMMY!
Spring Friesen
Shelley Grace Preston
Joshua Wood of Joshua Wood Music

BEST BASS PLAYER

Bob Petterson WINNER! WHAMMY!
Pete Feend
Brendan Mooney
David Hammer

BEST ILLUSTRATIVE ARTIST

Richard Katynski WINNER! WHAMMY!
Dan Harbord
Tony Lee
Mo Sherwood
Sab Kay

SH**TIEST BAND

CATEGORY DISCONTINUED

BEST PHOTOGRAPHER

Cat Ashbee WINNER! DOUBLE WHAMMY!
Keith Clark of Keith Clark Photography
Sharon Steele of Sharon Steele Photography
Bob Hanham

BEST LOCAL KEYS PLAYER

Eddie Lam Halen WINNER! DOUBLE WHAMMY!
Gordon Rempel
Derek McDonald from Gold Stars Are For Suckers
Daniel McPouso

BEST PRODUCER and ENGINEER

Brian Else
Scott Fletcher WINNER! WHAMMY!
Cik Mick (AKA John Mickey McHugh)
Ryan Shepard

BEST SOUND TECH

Chris Crud WINNER! WHAMMY!
Johnny Wildkat
Brian Else
Mark Bandcouver Bignell
Jonathan Heath

BEST BOUNCER/DOOR PERSON

Gord Berry WINNER! WHAMMY!
Tiffany Ritchie
Kenneth A Lush
Phill Metuzals

BEST BARTENDER

Brandy Blue WINNER! TRIPLE WHAMMY!!!
Tracy Matthews
Jayme Daniel Black
Elisha Pickle

BEST LOCAL VENUE

Rickshaw Theatre WINNER! TRIPLE WHAMMY!!!!
LanaLou’s
The Pub 340
Astoria Hastings

BEST LOCAL PROMOTER

Norah Holtby WINNER! WHAMMY!
Seamus McGrath
Gord Berry
Abelardo Mayoral-Fierros

BEST LOCAL STRINGS *NEW CATEGORY

Brandy Bones
Anna Kuchkova WINNER! WHAMMY!!!
Emily Bach
Doug Gorkoff

BEST BRASS *NEW CATEGORY

Toby Dika WINNER! WHAMMY!
David Dymitri Hannamitri
David Gowman
John Korsrud
Kevin Arland AKA Vern Daalnik

 

 
 
previous next
X